Fotbalový šampionát v Kataru s sebou přinese i řadu novinek. Jaká technologie bude rozhodovat o ofsajdech, kolikrát budou moci týmy během zápasu vystřídat a jak zní postupová matematika? Detailní informace přinášíme v článku.
Ofsajd – Rozhodčí – Soupisky – Střídání – Postup
Foto: Profimedia
V Kataru je vše (kromě alkoholu) připraveno ke startu šampionátu. Již zítra je na programu zahajovací ceremoniál a úvodní utkání mezi domácím výběrem a reprezentací Ekvádoru.
MS ve fotbale 2022: základní informace a termíny | |
⏰ Kdy se hraje? | Od 20. 11. do 18. 12. 2022 |
🌏 Kde se hraje? | Katar, Asie |
⚽ Kolik týmů se zúčastní? | 32 reprezentací |
🏆 Kdo obhajuje titul? | Francie |
📺 Kde sledovat MS živě? | ČT Sport, TV Nova |
Získejte bonus zdarma a vsaďte si na mistrovství světa 2022
Ofsajd: Poloautomatická technologie
Posuzování ofsajdů je po celém světě v posledních letech věčným a velice kontroverzním tématem. Největší kritice je podrobena nepřesnost kalibrovaných čar, které videorozhodčí u monitoru často "maluje" na obrazovku tak trochu od oka. V situacích, kdy o legálnosti postavení útočícího hráče často rozhodují centimetry, je takový způsob rozhodování zkrátka nedostatečný. V některých ligách je velkým problémem také doba, kterou rozhodčí ke kontrole u videa potřebují.
Pro mistrovství světa v Kataru FIFA připravila novou, poloautomatickou technologii. Ta využívá 12 vyhrazených sledovacích kamer namontovaných pod střechou stadionu ke sledování míče a až 29 datových bodů každého jednotlivého hráče. Při porušení pravidel o ofsajdu odešle technologie informaci videorozhodčím, kteří pak celou situaci ověří ještě na vlastní oči. Po potvrzení pak budou v televizi i na velkoplošných obrazovkách na stadionu inkriminované momenty okamžitě nabídnuty v 3D modelu.
Rozhodčí: Poprvé v historii včetně žen
Je to trochu ironické, ale právě v Kataru fotbal učiní další velký krok směrem k rovnoprávnosti pohlaví. Na světový šampionát mužů budou poprvé v historii dohlížet i ženské rozhodčí. Konkrétně jde o tři hlavní rozhodčí a tři asistentky. Trio hlavních arbitryní je součástí seznamu celkem 36 oficiálních rozhodčích.
Rozdělení jednotlivých sudích na konkrétní zápasy zatím nebylo stanoveno, a popravdě vlastně ani neexistuje žádná záruka, že se kdokoliv z nominovaných představí v roli hlavního rozhodčího. Pokud však Stephanie Frappart z Francie, Yoshimi Yamashita z Japonska nebo Salima Mukasanga z Rwandy dostanou důvěru, budou prvními ženami, které povedou utkání mistrovství světa.
Soupisky: Rozšířené na 26 jmen, změny jsou možné jen do výkopu
Na minulých turnajích bylo tradicí, že jednotlivé soupisky mohly čítat 23 jmen. Pro šampionát v roce 2022 se nominace mohly rozšířit o tři další fotbalisty. FIFA rozhodnutí odůvodnila výjimečným termínem uprostřed sezony i stále ještě trvajícími speciálními podmínkami spojenými s pandemií koronaviru.
Jednotlivé soupisky se uzavírají v době výkopu prvního zápasu konkrétního týmu. Do té doby ještě mohou v nominacích dělat změny, což už v posledních dnech řada mužstev využila z důvodu zranění některého z hráčů.
S rostoucí velikostí nominace souvisí i rozšíření laviček náhradníků. Na ty může nyní z každého týmu usednout 15 fotbalistů místo tradičních 12. I nadále tak na střídačce mohou sedět a do utkání zasáhnout všichni členové kádru.
Střídání: MS kopíruje poslední trendy, rozšíří možnosti
FIFA pro mistrovství světa adoptovala systém, který už je nějakou dobu zavedený ve všech předních světových soutěžích. Týmy tak mohou během utkání poslat na hřiště hned pět čerstvých fotbalistů. Použít k tomu mohou tři "okna" na přerušení hry. Pokud by tedy například některý z trenérů vystřídal v průběhu druhého poločasu třikrát, vždy po jednom hráči, další možnost už do konce zápasu nedostane.
Do uvedeného omezení se nepočítá případné střídaní v poločasové přestávce, které nezpomaluje hru. Pokud se však hra kvůli střídání musí přerušit, je tím využito jedno ze zmíněných oken.
Specifická situace ještě může nastat ve vyřazovacích bojích, a to v případě, že zápas dojde do prodloužení. Pak dostane každý tým k dispozici šesté střídání.
Jak známo, střídající hráči mohou často utkání rozhodnout. V případě světových šampionátů nelze nezmínit například finálový zápas z MS 2014, kde finále mezi Německem a Argentinou v prodloužení jedinou trefou rozsekl Mario Götze.
Důležitá, a to především před třetími zápasy ve skupině, tradičně začíná být i postupová matematika, která rozhoduje o osudu jednotlivých týmů. Mezi úspěchem v podobě účasti v osmifinále a neúspěchem spojeným s cestou domů jsou často jen ty nejmenší rozdíly. Podle čeho se tedy při rozhodování postupuje?
- Celkový počet bodů ve skupině
- Celkový rozdíl ve skóre ve skupině
- Celkový počet vstřelených gólů ve skupině
- Počet bodů ze vzájemných zápasů
- Rozdíl ve skóre ze vzájemných zápasů
- Počet vstřelených gólů ze vzájemných zápasů
- Trestné body za udělené karty (žlutá = 1 bod, druhá žlutá = 3 body, přímá červená = 4 body, žlutá a přímá červená = 5 bodů)
- Los
1️⃣ Kdy začíná mistrovství světa ve fotbale?
Mistrovství světa ve fotbale začíná 20. listopadu 2022. Další důležité informace k MS najdete ZDE.
2️⃣ Kdo vyhrál mistrovství světa ve fotbale?
V roce 2018 vyhrála světový šampionát Francie. Přehled všech vítězů si prohlédněte ZDE.
3️⃣ Kdy bude mistrovství světa ve fotbale?
Fotbalové mistrovství světa se uskuteční od 20. listopadu do 18. prosince 2022. Program zápasů naleznete ZDE.
Využij skvělý bonus pro nové sázkaře |
||||
---|---|---|---|---|
FORTUNA – získej bonus až 6 000 Kč + 300 Kč Vyber si z široké nabídky sázkových příležitostí. Zaregistruj se online a získej 300 Kč zdarma za ověření účtu a bonus až 6 000 Kč ke vkladu. |
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.